511344-2017 - ResultatSverige-Växjö: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Habilitering Sigfridsområdet, Värme-sanitet-, Ventilation-, Sprinkler-, EL- och Hiss-entreprenaden.
Referensnummer: 17RK
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av Habilitering i 2 plan på St. Sigfridsområdet i Växjö.
Byggnaden ska anslutas mot hus 5 och BTA uppgår till ca 3000 kvm.
Byggnaden innehåller flera olika avdelningar med varierande verksamheter,
T. ex. exp/samtalsrum, mottagning, träningsrum, kontor och konferensrum mm.
Centralt finns en större innegård.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen