511352-2017 - ResultatSverige-Växjö: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny Habilitering Sigfridsområdet, Byggentreprenaden.
Referensnummer: 17RK
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av Habilitering i 2 plan på St. Sigfridsområdet i Växjö.
Byggnaden ska anslutas mot hus 5 och BTA uppgår till ca 3 000 kvm.
Byggnaden innehåller flera olika avdelningar med varierande verksamheter,
T ex. exp/samtalsrum, mottagning, träningsrum, kontor och konferensrum mm.
Centralt finns en större innegård.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112360 Återställande av mark, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen