511379-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Projektledning Lokaler
Referensnummer: 081/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal avser avrop av projektledning för såväl nybyggnation som om- och tillbyggnadsprojekt för lokaler. Beställarens behov av olika kompetensnivåer kommer att variera beroende på typ av projekt. I ramavtalet ingår projektledning, projekteringsledning och byggledning. Uppdragen kan ingå i alla av byggprocessens skeden, till exempel förstudie, program, projektering, produktion, överlämning och garantiförvaltning.