511384-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarrepresentant avseende projekt nybyggnation i Islamabad, Pakistan
Referensnummer: 1046/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV avser teckna kontrakt med en Konsultfirma avseende en Beställarrepresentant (härefter ”BR”) för projekt nybyggnation i Islamabad, Pakistan. BR:s huvudsakliga uppgift är att vara SFV:s förlängda arm innan, under och efter produktion.
Uppdraget är indelat i tre faser/optioner:
Fas 1. Produktionsplanering, på konsultbasis i Stockholm
Fas 2. Produktion, stationerad i Islamabad (styra och leda på plats).
Fas 3. Avslut, i Islamabad/ Stockholm
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen