511395-2019 - ResultatSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av brännbart hushållsavfall samt brännbart grovt hushållsavfall
Referensnummer: 19/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende förbränning av brännbart hushållsavfall samt brännbart grovt hushållsavfall och jämförligt avfall som lämnats till och omlastas vid anläggning i SSAM:s ägarkommuner samt från ARAB.
Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden:
Anbudsområde 1
Brännbart grovt hushållsavfall från uppsamlingsplats Häringetrop
Anbudsområde 2
Brännbart grovt hushållsavfall från uppsamlingsplats Äskya
Anbudsområde 3
Brännbart hushållsavfall från uppsamlingsplats Äskya
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen