Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Hamnarbete
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2091 Operationell Leasing Reachstacker SH
Referensnummer: 18/131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertälje Hamn avser att upphandla operationell leasingavtal avseende två reachstackers. Maskinerna ska minst ha en kapacitet på 45 ton i första raden och 35 ton i andra raden. Under leasingperioden ska det ingå service, underhåll och försäkring av arbetsmaskinen samt däck.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen