511456-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av portabla toaletter
Referensnummer: 0302/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44411700 Toalettsitsar, toalettlock, toalettskålar och toalettcisterner
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av portabla toaletter till olika evenemang i Göteborg.
I hyresuppdraget ingår frakt av toaletter och övrig utrustning till och från angiven plats, arbetet med att ställa anläggningen på plats samt att montera ner anläggning efter evenemangets slut, inkoppling, felavhjälpning och underhåll innefattande daglig tömning och städning samt slutstädning. Vid större evenemang skall tillsyn och påfyllnad ingå.
Förbrukningsmaterial skall ingå i hyrestiden, såsom saneringsvätska och toalettpapper.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24955000 Kemiska toaletter, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska.
Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det ärbolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 2019-06-01 För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är leverantören bunden av anbudet fram till och med två månader efter den tid då överprövningen avslutats genom lagakraftvunnen dom/beslut.