511468-2017 - ÄndringSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NUS by 28 DE03 Sprinklerentreprenad
Referensnummer: UH-2017-306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggprojektet avser en fristående nybyggnation av by 28 vid NUS.
Byggnaden omfattar 5 våningsplan med en area BTA på 33 000 m² med anslutningskulvertar till övriga sjukhuset.
Denna upphandling avser delentreprenaden DE03 - Sprinklerentreprenad.