511489-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Anläggning; Projektledare, Byggledare & Kalkylator
Referensnummer: 2023-00052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser att täcka kommunens behov av Tekniska konsulter mot Anläggning med rollerna Projektledare, Byggledare & Kalkylator
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för varje avtalsområde framgår under AUC.32
Beställaren avser att teckna kontrakt med max fem (5) leverantörer per avtalsområde, under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer. Avrop kommer därefter att ske succesivt, när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos Beställaren, genom förnyad konkurrensutsättning, där samtliga ramavtalsleverantörer bjuds in att lämna offert. Ramavtalet är ett komplement till Beställarens egna verksamhet.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Ramavtalet omfattar konsulttjänster inom anläggningsprojekt. Syftet med ramavtalet är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende: Projektledare, Byggledare och Kalkylator.
Konsultuppdragen är uppdelade i nedan angivna avtalsområden.
Avtalsområde A - Projektledare
Avtalsområde B – Byggledare
Avtalsområde C – Kalkylator
För varje separat förnyad konkurrenssättning beskrivs i detalj vad som ska ingå i respektive uppdrag.