51150-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bokningstjänst för konferensanläggningar
Referensnummer: 3.3.2-202/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande koncept för bokningstjänst av konferensanläggningar inom Stockholmsområdet. Upphandlingen är en så kallad central upphandling och omfattar samtliga Stockholms Stads förvaltningar samt de bolag som inkommit med fullmakt.
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör från och med 1.4.2019.
Tjänst som ingår i upphandlingen syftar till att underlätta för deltagande beställare att boka konferensanläggningar och att detta sker på rätt sätt, spar tid och pengar åt staden.
Beställare ska inte ha några specificerade kostnader för bokningstjänsten utan dessa kostnader ska ingå i den totala kostnaden för hela konferensen. Tanken är också att antagen leverantör ska arbeta proaktivt som innebär att beställarens konferenskostnader sänks.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställare ska inte ha några specificerade kostnader för bokningstjänsten utan dessa kostnader ska ingå i den totala kostnaden för hela konferensen. Tanken är också att antagen leverantör ska arbeta proaktivt innebärande att beställarens konferenskostnader sänks.
Upphandlingens volym/omfattning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag kan inte lämnas.
Under 2017 hanterades ca 1 000 bokningar.
Upphandlingen genomförs som en centralupphandling för samtliga Stockholms stads förvaltningar samt följande bolag som inkommit med fullmakt:
Stockholmshem
Skolfastigheter i Stockholm AB (SISAB)
AB Familjebostäder
Stockholm Vatten och Avfall AB
Stockholm stadshus AB
Svenska Bostäder AB
Stadsholmen
Micasa Fastigheter i Stockholm AB
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med