511568-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Konstruktion av rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rörtekniska installationer
Referensnummer: 20/173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71322200 Konstruktion av rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rörtekniska installationer i Tekniska verkens anläggningar i Linköping. Arbeten som kan förekomma är VA-montage, VVS-montage, svetsning av trycksatta rörledningar, rördragning, byggnation och konstruktion av trycksatta rörledningar, byggnationer och konstruktioner av behållare, rördragning av processlösningar för kemikalier.
Arbeten kommer främst utföras på ett antal anläggningar inom B verksamhet. I dagsläget har B anläggningar enligt nedan runt om i Linköpings kommun:
2 st. Kraftvärmeverk
12 st .Hetvattencentraler (Varav en i Kisa och en i Åtvidaberg)
3 st. Vattenverk (+ 2 st. vattentorn, 18 st tryckstegringar och 1 st. råvattenintag på olika platser i Linköpings kommun)
1 st. Reningsverk
1 st. Biogasanläggning
L ska dock inte begränsa sig till ovan nämnda anläggningar. Det är varierande drift på anläggningarna. L ska ha en tillräckligt stor organisation för att kunna utföra parallella uppdrag på flera anläggningar samtidigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231112 Installation av rörsystem, 45262680 Svetsning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
12 st. Hetvattencentraler (Varav en i Kisa och en i Åtvidaberg)
3 st. Vattenverk (+ 2 st. vattentorn, 18 st. tryckstegringar och 1 st. råvattenintag på olika platser i Linköpings kommun)
Uppskattad volym per år är cirka 4 000 000 SEK. Uppdragets omfattning är endast uppskattad och gäller utan förbindelse. Dock är takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar 30 000 000 SEK.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.