2. Förfarande
Förfarande
Titel: FV Tuna 2024
Beskrivning: Entreprenaden omfattar mark- och anläggningsarbeten, rörläggning, svets- och mantelskarv för nybyggnation av fjärrvärmeledningar längs Järbovägen samt Tunaområdet i Sandviken. Ledningsdimension: DN400, DN250, DN200, DN80, DN50, DN32. Schaktlängd: Ca1730m. Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: DIS Mark och Anläggningsentreprenader SEAB 35931, Mark och Anläggningsentreprenader SEAB
Intern identifierare: SEAB 2024/22
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 09323000 Fjärrvärme, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Nyförläggning av FJV ledning till Tuna området i Sandviken. Mark- och anläggningsarbeten, rörläggning, svets- och mantelskarvsarbeten för nya fjärrvärmeledningar. Ledningsdimension: DN400, DN250, DN200, DN80, DN50, DN32. Schaktlängd: Ca1730m. Den här upphandlingen avser en förnyad konkurrensutsättning av ramavtalet/avtalsområdet: DIS Mark och Anläggningsentreprenader SEAB 35931, Mark och Anläggningsentreprenader SEAB
Intern identifierare: FV Tuna 2024