See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Litteraturdatabaser och Discoverysystem inkl. Full Text Finder (link resolver)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar prenumerationer på webbaserade internationella litteraturdatabaser med tillgång till elektroniska publikationer, och ett Discoverysystem som, från myndighetens intranät, möjliggör samsökning i databaser, tidskriftspaket och fria resurser på internet med länkserver som länkar till fulltexter.
Intern identifierare: 2.7-118973/2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72320000 Databastjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72321000 Mervärdestjänster för databas
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde A
Beskrivning: Avtalsområde A omfattar en internationell litteraturdatabas i fulltext inom medicin och en internationell litteraturdatabas i fulltext inom odontologi, med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde B
Beskrivning: Anbudsområde B omfattar en internationell litteraturdatabas i fulltext inom sociologi med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde C
Beskrivning: Anbudsområde C omfattar en referensdatabas inom psykologi och en fulltextdatabas inom psykologi, med tillgång till elektroniska publikationer.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde D
Beskrivning: Anbudsområde D omfattar ett Discoverysystem som möjliggör samsökning i litteraturdatabaser och tidskriftspaket som motsvarar innehållet i Socialstyrelsens prenumererade databaser och tidskrifter, samt fria resurser (Open Source). Länkserver ska ingå i Discoverysystemet.