Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala reklambyråtjänster, B2B
Referensnummer: D18/09416
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79341000 Reklam
II.1.4.
Kort beskrivning
EKN upphandlar en digitalt inriktad B2B-reklambyrå som kan hjälpa oss att driva vårt kommunikationsarbete mot en mer kontinuerlig digital aktivering och ökad contentspridning. En leverantör som hänger med i marknadsföringstrender och har djup inblick och förståelse för den digitala utvecklingen, har stor kreativ höjd och förstår hur våra olika målgrupper agerar, samt på vilket sätt och i vilka kanaler vi bäst når fram till dem.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79342100 Direktreklam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen