511890-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rimnersvallen SM standard
Referensnummer: SBN 2018/519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
2017 fick Uddevalla besked att man under 2020 får möjligheten att arrangera utomhus SM i friidrott på Rimnersvallen. Man genomförde då en statusinventering av Rimnersvallen.Resultatet visade på ett behov av byggnationer för att uppdatera Rimnersvallen till en arena som håller måtten för senior SM samt nybyggnad av en tillgänglighetsanpassad läktare som ansluts till Rimnershallen. Byggnationerna är tänkta att påbörjas i Q2 2019 och pågå fram till 1 april 2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31518100 Strålkastarbelysning, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45232121 Byggnadsarbeten: bevattningsledningar, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45236119 Reparationsarbeten på idrottsplatser, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen