511923-2023 - ResultatSverige-Vetlanda: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel -Frukt, grönsaker samt ägg
Referensnummer: UH-2023-94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun, Måltidsservice, upphandlar frukt, grönsaker samt ägg.
Måltidsservice tillagar och serverar måltider till barn, elever och äldre inom Vetlanda kommun.
Dagligen serveras ca 5 800 portioner per dag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frukt, grönsaker samt ägg.