511975-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Installation av elektrisk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forskningsdatacenter
Referensnummer: UH 2018/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenad gällande nytt forskningsdatacenter (datacentret) på Ångströmlaboratoriet hus 9 vid Uppsala universitet.
I entreprenaden ingår leverans, installation, inkoppling, avprovning till färdig funktion och märkning samt dokumentation enligt upphandlingsdokumenten.
Entreprenaden är en totalentreprenad (ABT06).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51000000 Installation (utom programvara), 72317000 Datalagring, 32584000 Datalagringsmedia, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30236000 Diverse datautrustning, 45314320 Installation av datakablar, 32580000 Datautrustning, 51612000 Installation av databehandlingsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen