512124-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Sjukhusdialys
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förlängning av dialysavtalet Baxter.
Referensnummer: DS200908-972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111900 Sjukhusdialys
II.1.4.
Kort beskrivning
Förlängning av avtalet Försörjning av dialysteknik inklusive löpande drift och underhåll med Baxter AB, diarienummer DS200908-972 vid Danderyds Sjukhus AB.
Danderyds sjukhus har för avsikt att förlänga avtalet på samma villkor som det ursprungliga avtalet till den dag tilldelningsbeslutet i den nya upphandlingen som genomförs tillsammans med Karolinska sjukhuset vunnit laga kraft.
Förlängningen beror på att upphandlingen är överprövad och Danderyds Sjukhus AB är i stort behov av leverantör från 1 januari 2018.
Leverantörer som önskar framföra invändningar mot denna förlängning ges frist till 28 december 2017 att inkomma med sådana invändningar samt grunderna för dessa invändningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen