512151-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängeholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem Miljö och Bygg.
Referensnummer: KS 2017/852
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Avropet avser inköp av ärendehanteringssystem för miljö och bygg i Ängelholms kommun.
Miljöenheten arbetar med tillsyn inom miljö, livsmedel, hälsoskydd, tobak och receptfria läkemedel och serveringstillstånd för alkohol. Vi behöver ett verksamhetssystem som ska vara ett stöd i den dagliga.
Tillsynsverksamheten för samtliga ovanstående områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48445000 Programvara för kundhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om upphandlingen.
Upphandlingen avser inköp av ärendehanteringssystem för miljö och bygg i Ängelholms kommun.
Ängelholms kommun, med 40 000 invånare, har sedan 2015 en ny tjänste- och utvecklingsorganisation vilken innefattar tre huvuduppdrag istället för traditionella förvaltningar. De tre huvuduppdragen är hälsa, lärande och familj samt samhälle. Det finns också ett Servicestöd med stabs- och stödfunktioner. Miljöenheten är en del av verksamheten för miljö och bygg som ingår i huvuduppdrag samhälle.
Miljöenheten arbetar med tillsyn inom miljö, livsmedel, hälsoskydd, tobak och receptfria läkemedel och serveringstillstånd för alkohol. Vi behöver ett verksamhetssystem som ska vara ett stöd i den dagliga tillsynsverksamheten för samtliga ovanstående områdena. Systemet ska kunna hantera ärenden till Myndighetsnämnden vilket inkluderar funktioner för att ta ut listor på delegationsbeslut. Systemet ska underlätta ärendehanering, diarieföring, verksamhetsplanering och uttag av statistik och rapporter.
Systemet ska kunna användas vid datorbaserad tillsyn i fält. Systemet ska underlätta digital kommunicering med centrala myndigheter (t.ex. Livsmedelsverket, Jordbruksverket och Naturvårdsverket) och med våra kunder och måste därför vara öppet för integration med andra system (via standardiserade API). Kommunen använder Raindance som ekonomisystem, Artvise för kundtjänstens hantering av inkommande ärenden, FB Web (karta, fastighetsregister mm) och Evolution för diarieföring av nästan alla kommunens övriga verksamheter.
De efterfrågade funktionerna ska vara klara och i drift hos andra kunder, vi är inte intresserade av ett utvecklingsprojekt för att få de funktioner vi frågar efter.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som anges i avtalsvillkoren.
Omfattning.
Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.