512173-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster.
Referensnummer: 23.3.9066-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för Tolkförmedlingstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Upphandlingsföremålet är förmedling och genomförande av tolktjänster.
Upphandlingen är regionalt indelad. Indelningen följer EU:s framtagna så kallade NUTS-indelning 3 (länsvis indelning) som återfinns på SCB:s hemsida, vilket innebär att upphandlingen är indelad i 21 olika anbudsområden (län).
I denna upphandling står det anbudsgivare fritt att välja vilka anbudsområden anbud lämnas i.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 190 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta fyra ramavtalsleverantörer per anbudsområden (län), under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet fastställer villkoren för tillhandahållande av tjänster under en given tidsperiod. Nedan specificeras villkoren för hur kontrakten ska fördelas vid avrop.
I denna upphandling sker avrop med tillämpning av rangordning, där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap 6 § LOU. Det innebär att avropsberättigad i första hand kontaktar den först rangordnade ramavtalsleverantören inom respektive anbudsområde. Om denne inte klarar (för tillfället) att leverera eller har godtagbara skäl att avböja avrop, har avropsberättigad rätt att avropa från nästa ramavtalsleverantör i rangordningen, o.s.v.
När avropsberättigad använder ramavtalet och tilldelar kontrakt är den skyldig att hålla sig inom de ramar som ges av villkoren i ramavtalet.
Avrop ska ske från det anbudsområde (län) där tolkningen ska äga rum. I det fall tolkning sker på distans ska tolkningen anses äga rum där den Avropsberättigade som använder den aktuella tolktjänsten är placerad. Om tolkning ska genomföras vid en avropande myndighets lokalkontor ska avrop ske från det anbudsområde där lokalkontoret är placerat.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantören och Kammarkollegiet.
Ramavtalet träder i kraft den dag det signerats av båda parter, och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Att ramavtalet träder ikraft innebär att avropsberättigade får börja avropa de tjänster som ingår i ramavtalet.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
Denna upphandling genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt lagen (SFS 2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för kompletterande dokument, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud per anbudsområde kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista dag för anbudsinlämning är 2018-02-05 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under första kvartalet 2018.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.