512286-2018 - ResultatSverige-Trollhättan: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kliniskt lärcentrum
Referensnummer: 2018/595 A 34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustning till ett Kliniskt lärandecentrum (KLC) vid Institutionen för hälsovetenskap på Högskolan Väst.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32321200 Audiovisuell utrustning, 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tre patientsimulatorer. En simulator motsvarande en vuxen patient, en motsvarande ett sexårigt barn, samt en helkroppsdocka för HLR med återkopplingsenhet. Upphandlingen avser även viss audiovisuell utrustning som kommer att användas tillsammans med patientsimulatorerna och som ska kunna integreras med dessa.
Dvs upphandlingen avser en helhetslösning som omfattar både patientsimulatorer och audiovisuell utrustning.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.