512288-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av örlogsfartyg
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal vidmakthåll Marina system (Batch 8)
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 26: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige,SE2 Södra Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har av Försvarsmakten erhållit uppdraget att genomföra upphandlingen av Ramavtal VMH marina system Batch 8.Ramavtalet för vidmakthållande av Röjdykfartyg Sturkö och Minröjfartyg Styrsö tecknas med Försvarsmakten som avtalspart. FMV skall äga rätt att jämte Försvarsmakten lägga avrop från Ramavtalet. Giltighetstiden för Ramavtalet är max 7 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50640000 Reparation och underhåll av örlogsfartyg, 34510000 Fartyg
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner