512304-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult för drift av undervattensfarkoster
Referensnummer: EUI 16 059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag att ansvara för ALL teknisk och operationell drift av Göteborgs universitets undervattensfarkoster (AUV, ROV och Seagliders). Uppdraget löper under 4 år, med möjlighet att förlängas i ytterligare 1+1 år (maximalt 6 års avtalsperiod). Göteborgs universitet efterfrågar ett företag med gedigen erfarenhet och kunskap avseende drift, underhåll och reparationer av undervattensfarkoster. Farkosterna kommer vara belägna i, samt vid uppdrag utgå från, Göteborgs universitets lokaler i Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 50000000 Reparation och underhåll, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument och inbjudan i avsnitt 1.