2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Stratsys Support, underhåll samt konsultstöd
Beskrivning: Kommunen avser att teckna ett nytt support- och underhållsavtal med Leverantören Stratsys med avtalstiden 2025-02-10-2027-12-31 med möjlighet till förlängning i ett (1) + ett (1) år. Bergs kommun äger 80 licenser för verksamhetsplanerings-och uppföljningsverktyget Stratsys. Plattformen innehåller ett antal verktyg för kommunal verksamhetsplanering förutom övergripande planering och rapportering finns också stöd för mötesadministration, intern kontroll, systematiskt arbetsmiljöarbete samt kvalitetsledningssystem för skola. Stratsys har exklusiv rätt att tillhandahålla support- och underhållstjänster för dessa licenser samt äger verksamhetssystemet i sin helhet. Med denna annons av förhandsinsyn vill Bergs kommun informera om sina avsikter att genomföra förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3. Bergs kommun har för avsikt att ingå avtal med Stratsys AB avseende support- och underhåll, drift, tillkommande licenser for programvara samt löpande konsulttjänst för Stratsys. I samband med annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft. Avtal kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats och avtalsspärren har gått ut. Bergs kommun kommer att teckna ett avtal förutsatt att ingen invänder mot att de förutsättningar som anges i denna annons är riktiga.
Intern identifierare: KS 2025/20
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000