512348-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingsstöd och utveckling
Referensnummer: KS-UH/2022:17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncernen Karlstads kommun behöver stöd och hjälp med upphandlingar och utveckling till, av verksamheterna under vissa perioder.
Karlstad kommun inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande upphandlingsstöd och utveckling.
Karlstads kommun och övriga ingående parter, se bilaga 1, inrättar ett:
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för upphandlingsstöd och utveckling.
Ansökan till DIS går att göra löpande för Leverantör.
Uppfyller Leverantör, som ansöker om att få vara med i DIS:et ställda krav, enligt dokumentet skakrav och bifogar  begärda bilagor, kommer Leverantören automatiskt att få de "Specifika upphandlingarna" som annonseras i DIS i steg 2.
Mer information om vad DIS är och hur man ansöker (steg 1) och svarar på "Specifika upphandlingar" (steg 2) finns i administrativa föreskrifter.
Viktig information:
Leverantören har möjlighet och rekommenderas att använda det elektroniska ESPD-formulär som finns tillgängligt i e-Avrop. Om Leverantören väljer att besvara ESPD-formuläret behöver inga bevis/intyg avseende uteslutningsgrunder bifogas i anbudet. Men övriga intyg ska bifogas om det begärs i samband med ansökningstillfället. Andra intyg kan komma begäras in av Leverantören efter att ansökan kommit in.
Om leverantören inte har valt att besvara ESPD, ska sanningsförsäkran bifogas ansökan samt begärda intyg. Se ska-kravslistan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncernen Karlstads kommun behöver stöd och hjälp med olika upphandlingar under vissa perioder.