512349-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Värdeförvaringsskåp
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala nyckelskåp
Referensnummer: 2020/KSUH 0055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44421600 Värdeförvaringsskåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö kommun har behov av digitala nyckelskåp för förvaring av nycklar.De digitala nyckelskåpen ska säkerställa att endast utsedda personer i verksamheten har tillgång till nycklarna och endast till de nycklar som de har behörighet till. Systemet ska larma om nyckel saknas och möjliggöra spårbarhet avseende vem som har, eller har haft, en viss nyckel vid en viss tidpunkt.
Avrop kommer att ske vid behov.
Ramavtalet är giltig i 4 år men kan sägas upp efter dom första 18 månader eller när som helst efter det med 6 månaders uppsägningstid. Serviceavtal ska täckas under ramavtalets giltighetstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44421720 Förvaringsskåp, 44421722 Säkerhetsboxar, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tyresö kommun har behov av elektroniska nyckelskåp för förvaring av nycklar. De elektroniska nyckelskåpen ska säkerställa att endast utsedda personer i verksamheten har tillgång till nycklarna och endast till de nycklar som de har behörighet till.
Upphandlingen syftar till att träffa avtal med en leverantör för leverans, installation, funktionsgenomgångar och service- och underhållsavtal av elektroniska nyckelskåp.
Allmän information
Tyresö kommun inbjuder er härmed att lämna anbud gällande "Digitala nyckelskåp" enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag.
Upphandlingen är delad i två olika ramavtalsområden och syftar till att träffa avtal med en leverantör i vardera ramavtalsområden för leverans, installation, funktionsgenomgångar och service- och underhållsavtal av digitala nyckelskåp. Krav på leverantörer (kvalificering) samt tekniska krav är de samma för både avtalsområden - det som skiljer områdena är kraven på service- och supportavtalet. Uppdelningen till två avtalsområden beror på att vi har uppdagat två olika behov av servicegrad: Ett område med behov av mycket snabb service/åtgärd och ett avtalsområde som inte har lika brådskande servicebehov.
Beställaren ska ha ett optionsrätt att beställa säkerhetsskåp med likadana tekniska krav som beskrivet i detta förfrågningsunderlag för andra användningsområden såsom mobiltelefoner och bärbara datorer i mindre skala.