51235-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Räddnings- och nödutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för vattenlivräddning
Referensnummer: KS2022/225 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35112000 Räddnings- och nödutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829 avtalstecknare Mikael Augustsson samt Kruthusen Företagsfastigheter AB 556052-0438 avtalstecknare Christian Lundmark.
Produkten
Upphandlingen avser inköp av olika typer av utrustning för vattenlivräddning vid hamnar, kajer, badplatser och andra vattennära anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen