51236-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Mobiltelefoner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Surfplattor, mobiltelefoner och tillbehör
Referensnummer: 21/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende mobiltelefoner, telefoner, surfplattor samt tillbehör till dessa. Produkter, vissa tjänster, leveranser och garantiservice ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237200 Datortillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren har idag cirka 500 trådlösa telefoner och ca 8000 mobiltelefoner. Ungefär 4500 av mobiltelefonerna nyttjas som enda telefon genom mobil anknytning. Beställaren går mot fler mobiltelefoner och färre fasta anknytningar. Beställaren har också cirka 15 700 surfplattor varav den allra största delen är "En till en"-enheter hos elever.
Beställaren avser att hantera dessa enheter via MDM, för att skapa en rationell och säker teknisk miljö. I dagsläget använder Utbildningsförvaltningen Workspace One medan övriga förvaltningar använder Intune.
Upphandlingen avser inte köp av IP-telefoner.
Första linjens support hanteras av Beställaren.Beställarens mål med upphandlingen är ett för beställaren lämpligt och kostnadseffektivt standardsortiment som kan utvecklas över tid. Inköp av produkter och tjänster, leveranser och garantiservice ska hanteras med kvalitet och på ett för Leverantör och Beställare kostnadseffektivt sätt.
Mobiler kommer att sambeställas med monterat skärmskydd och stöldskyddsetikett samt skal/fodral.
Surfplattor kommer sannolikt till största delen sambeställas med fodral.