512370-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Väg- och trafikkonsulter
Referensnummer: 2023-00045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tekniska konsulter inom Väg- och trafikkonsulter med olika uppdragskategorier för successiva leveranser under avtalsperioden inom nedan avtalsområden:
Avtalsområde A: Bullerutredningar
Avtalsområde B: Trafikplanering
Avtalsområde C: Projekteringar
Avtalsområde D: Vibrationsutredningar
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Upphandlingen avser att tillhandahålla konsulttjänster inom ovan angivna områden.
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller inom respektive avtalsområde framgår under respektive rubrik under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser tekniska konsulter inom Väg- och trafikkonsulter med olika uppdragskategorier.
Upphandlingen avser att tillhandahålla konsulttjänster inom nedan beskrivna områden. Kommunen köper dessa tjänster löpande och projekt av avvikande/särskild karaktär kan komma att upphandlas separat.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Nedanstående är ett urval av arbetsuppgifter och kompetensområden som ramavtalet omfattar. Omfattningen är dock inte begränsad till dessa, utan det kan tillkomma andra arbetsuppgifter som berör avtalsområdena för upphandlingen:
Avtalsområde A - Bullerutredningar
Bullerutredningar avseende trafikbuller från väg och järnväg med rekommendation av åtgärder. Även industribuller kan behöva utredas. Mätning av både buller ska kunna genomföras och analyseras.
Avtalsområde B - Trafikplanering
Leverantören ska kunna utföra/inneha kompetens inom:
Trafikanalyser - avser simulering av nuläge, alternativa åtgärder och effekter. För detta erfordras att leverantören kan arbeta i modelleringsverktygen Visum och Vissim. Anbudsgivaren ska under hela avtalstiden ha tillgång till minst en licens för programvaran Visum som är minst lika omfattande för nyttjande av Kungsbacka kommuns modell som är skapad med PTV Visum Expert 2022 (SP 1-11).
Trafikutredningar - Utredningarna kan vara trafikslagsövergripande och kan till exempel avse åtgärdsvalsstudier, trafikutredningar i planprocessen, hållbart resande, parkeringsutredningar, vägvisningsplaner eller åtgärdsplaner.
Trafik- och utformningsförslag
Genomförbarhetsstudier, innehåller t.ex. förprojektering, som exempelvis översiktliga profil- och sektionsstudier ovan och under mark, trafikföringsprinciper, mobility management i byggskedet, kostnadsbedömningar Fältundersökningar som exempelvis trafikrelaterade inventeringar/trafikräkningar
Trafikreglering och handläggning av lokala trafikföreskrifter.
Avtalsområde C - Projekteringar
Projektering avser upprättande av idéförslag, genomförandestudier, förprojektering, upphandlingsunderlag och bygghandlingar för samtliga av följande områden: gata/väg, korsningar, gång- och cykelväg, busshållplats, parkering, mark och belysning. Projektering innefattar även framtagande av vägplan enligt Väglagen (1971:984) samt framtagande av upphandlingsdokument. Projektering omfattar även inmätning som krävs för projekteringen. Konsulten ska även kunna göra utredningar avseende Mobility management för användar- och byggskedet. Kompetens att kunna projektera i BIM ska finnas. Området omfattar skissande av principlösningar/alternativstudier.
Avtalsområde D - Vibrationsutredningar
Vibrationsutredningar avseende störande vibrationer, från väg och järnväg med rekommendation av åtgärder. Även skaderisken från vibrationer kan behöva utredas. Mätning av vibrationer ska kunna genomföras och analyseras.