512381-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för patientnära analyser (PNA)
Referensnummer: UC-2020-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Enheten för Patientnära laboratoriemedicin inom Region Östergötland bjuder in till upphandling avseende utrustning för patientnära analyser (PNA). Upphandlingen omfattar fyra anbudsområden. Anbud kan lämnas för ett eller flera anbudsområden. Respektive anbudsområde kommer att utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbudsområde 1 avser Utrustning för analys av D-Dimer. Anbudsområde 2 avser Utrustning för analys av HbA1c. Anbudsområde 3 avser Utrustning för analys av Albumin/Kreatinin-kvot i urin (benämns hädanefter Alb/Krea-kvot i urin). Anbudsområde 4 avser Utrustning för analys av C-reaktivt-protein (benämns hädanefter CRP).
Anbudsområde 1 D-Dimer: 32 st. utrustningar, 20 st. utrustningar option.
Anbudsområde 2 HbA1c: 47 st utrustningar, 30 st utrustningar option.
Anbudsområde 3 Alb/Krea-kvot i urin: 43 st. utrustningar, 20 st. utrustningar option.
Anbudsområde 4 CRP: 51 st. utrustningar, 30 st. utrustningar option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling gällande Utrustning för patientnära analyser (PNA).
Anbudsområde 1 avser Utrustning för analys av D-Dimer.Anbudsområde 2 avser Utrustning för analys av HbA1c.Anbudsområde 3 avser Utrustning för analys av Albumin/Kreatinin-kvot i urin (benämns hädanefter Alb/Krea-kvot i urin).Anbudsområde 4 avser Utrustning för analys av C-reaktivt-protein (benämns hädanefter CRP).Inom Region Östergötland analyseras D-Dimer, HbA1c, Alb/Krea-kvot i urin samt CRP i olika patientnära miljöer. Varje patientnära miljö ställer i sig olika krav på utrustningen. Analyserna utförs dels av biomedicinska analytiker på ett antal vårdcentraler, dels av vårdpersonal på vårdavdelningar och dels av privata vårdcentralers egen personal som oftast inte är biomedicinska analytiker.
HbA1c utanför vårdcentralslaboratorier analyseras främst av diabetessköterskor men även på barnavdelningar. CRP har en mera utspridd användning och analyseras på ett större antal vårdavdelningar, till exempel hos barnavdelningar, akutmottagningar och jourcentraler. Dessa avdelningar är ofta stora och utrustningen har många användare som dessutom har många andra arbetsuppgifter att utföra vilket gör att många användare använder utrustningen i liten omfattning.
Omfattning
Omfattningen av utrustning för respektive analys som innefattas i respektive anbudsområde anges i avsnitt Kravspecifikation för respektive anbudsområde (avsnitt 4, 5, 6 och 7). För varje anbudsområde anges nedan det antal utrustningar som Region Östergötland avser att köpa in under avtalsperioden och det antal utrustningar som utgörs av option. Anbudsområde 1 D-Dimer: 32 st. utrustningar, 20 st. utrustningar option.Anbudsområde 2 HbA1c: 47 st. utrustningar, 30 st. utrustningar option.Anbudsområde 3 Alb/Krea-kvot i urin: 43 st. utrustningar, 20 st. utrustningar option.Anbudsområde 4 CRP: 51 st. utrustningar, 30 st. utrustningar option.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig. För att ett anbud ska kunna gå vidare till slutlig utvärdering inom respektive anbudsområde krävs att offererad utrustning inom det specifika anbudsområdet uppfyller såväl den generella kravspecifikationen som den specifika kravspecifikation som gäller för anbudsområdet ifråga.
Anbud kan lämnas på ett eller flera av följande anbudsområden:
Anbudsområde 1 avser Utrustning för analys av D-Dimer Anbudsområde 2 avser Utrustning för analys av HbA1c Anbudsområde 3 avser Utrustning för analys av Alb/Krea-kvot i urin Anbudsområde 4 avser Utrustning för analys av CRP