Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsset, kundanpassade
Referensnummer: VLL 746-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sterila kundanpassade operationsset innehållande engångs-/ förbrukningsmaterial till Västerbottens läns landsting. Landstingets förbrukning uppskattas till ca 23 000 set under 2016.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kardiovasculärset
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33199000 Sjukvårdskläder, 33169000 Kirurgiska instrument, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Höftset Lycksele
Del nr: 2
Kejsarsnittset NUS
Del nr: 3