512465-2017 - ResultatSverige-Uppsala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UKK - IT-Partner.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
UKK kommer påbörja ett arbeta att göra klart upphandling deras IT-partner eftersom den går ut under 2017. Det är en ganska stor upphandling och samtidigt är de i en övergångsfas där de ser över deras system, arbetsprocesser och arbetar mot att bli mer digitaliserade på flera sätt. Detta påverkar så klart utformningen av vad de vill upphandla. De har med detta arbete haft en dialog med vår nuvarande leverantör QD. Det de skulle vilja stämma av med förutom de praktiska delarna i upphandlingen är vilken typ av dialog de kan ha med QD om detta nu utan att det kan bli tal om jäv inför upphandlingen.
—Vilken dialog kan vi ha med befintlig partner om framtida möjligheter för att utveckla vår digitalisering/arbete med IT-partner.
—Hur utforma upphandlingen på bästa vis för att uppnå önskade systemförändringar som pågår inom verksamheten?
Har du möjlighet att ha ett möte med mig under den närmaste tiden?
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen