Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom IT-/informationssäkerhet
Referensnummer: KS 2022/0901
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende tjänster inom IT- och informationssäkerhetsområdet för avrop av konsulter inom de anbudsområden som anges i detta underlag.
Efterfrågan på de tjänster som Beställaren levererar är hög och förväntas att fortsätta öka de kommande åren i och med Norrköpings kommuns ambitioner att starkt digitaliseras kommunens olika verksamheter. I och med detta behövs tjänsterna inom it-säkerhetsområdet utökas och förstärkas. Ytterligare en framgångsfaktor är att i det kortsiktiga perspektivet och med kort framförhållning agera med hög flexibilitet vad gäller bemanning för att möta nya uppdrag, projekt och förändringar i befintliga uppdrag. Beställaren har därmed behov av ramavtal för successiva avrop av konsultstöd inom ett antal olika områden inom IT- och informations-säkerhet. Konsulterna ska stödja Beställarens löpande verksamhet vartefter behov uppkommer. Uppdragen kommer företrädesvis att utföras på plats hos Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - informations- och cybersäkerhet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Informations- och cybersäkerhet