51252-2026 - Resultat
Sverige – Telekommunikationstjänster – Kommunikationsoperatör till Framtidens Bredband, Steg 1 av 2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationsoperatör till Framtidens Bredband, Steg 1 av 2
BeskrivningDet enkla bolaget Framtidens Bredband, bestående av parter i Göteborg Stads allmännytta bolag, förvaltar 76 000 lägenheter och 3000 lokaler med tjänster från Kommunikationsoperatör. Upphandlingen omfattar Kommunikationsoperatör inklusive tekniskt nät gällande hela beståndet under en avtalstid på ca 10 år. Upphandlingen sker i två steg, detta är steg 1 av 2.
Intern identifierareFB2024-0306
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster, 72411000 Internetleverantörer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000