Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud och ljus
Referensnummer: 064-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ljud och ljus. Bl.a. hjälp med tekniken i fullmäktigesalen, förslag på tekniska totallösningar samt evenemang.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92370000 Ljudteknikertjänster, 71318100 Ljustekniska tjänster, 37300000 Musikinstrument och delar till dessa, 37310000 Musikinstrument, 37320000 Delar och tillbehör till musikinstrument, 48521000 Programvara för musik- eller ljudredigering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mellan 2015-2017 köpte Nässjö kommun ljud- och ljus (varor och tjänster) för ca 1 500 000 kr. Behovet varierar kraftigt och Nässjö kommun garanterar ingen viss minsta volym. Upphandlingen rör inköp av varor och tjänster.