51261-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör – Arbetskläder - HUFB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelArbetskläder - HUFB
BeskrivningUpphandlingen omfattar arbetskläder för olika verksamheter inom gymnasieutbildning. Arbetskläderna ska vara avsedda för dagligt yrkesmässigt bruk inom verksamheter som exempelvis - Bygg - Fordon - Industri - El - Restaurang Syftet är upphandla komfortabla och funktionella arbetskläder och skor för ändamålet. Förbundet avser att upphandla yrkeskläder från två geografiska områden, Bollnäs och Söderhamn. Upphandlingen omfattar inte profilkläder.
Intern identifierare14038
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareArbetskläder - HUFB