Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fossilfri diesel (HVO) och tillhandahållande av tankanläggningar
Referensnummer: DIA10671
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09134230 Biodiesel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av fossilfri diesel (HVO) och, genom hyra, tillhandahållande av tankanläggning till Inlandsbanan AB (org.nr. 556781-9320). Leveransplatser är Mora, Östersund och Arvidsjaur. Upphandlingen omfattar även dotterbolaget Inlandståget AB:s (org.nr. 556781-9320) behov.
Se vidare förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans av fossilfri diesel (HVO) och, genom hyra, tillhandahållande av tankanläggning till Inlandsbanan AB. Leveransplatser är Mora, Östersund och Arvidsjaur. Upphandlingen omfattar även dotterbolaget Inlandstågets AB behov.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 36
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1 förlängning á 12 månader