See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Thuliumfiberlaser inkl förbrukning Enköping
Beskrivning: Thuiliumfiberlaser inkl förbrukning till Lasarettet i Enköping.
Intern identifierare: UPPH2024-00191
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1. Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Upphandlingen avser thuliumfiberlaser inkl. förbrukningsmaterial och tillbehör. Utrustningen ska användas på Operationsavdelningen på Lasarettet i Enköping för behandling av bland annat sten, prostataförstoring och mjukdelstumörer i urinvägar. Antal behandlingar beräknas uppgå till ca 160-200 st per år. Behovet bedöms kunna tillgodoses med en utrustning med en effekt på ca 60 W.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2. Kravspecifikation
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ny mall