512852-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Margretelund 3:6, Lidköping - Nybyggnation av boendeavdelningar, skola och gymnastikbyggnad
Referensnummer: UH-2021-85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
På SiS ungdomshem Margretelund erbjuder Statens institutionsstyrelse, SiS, behandlingar för ungdomar som är omhändertagna med stöd av Lagen för vård av unga, LVU. Margretelund 3:6 ligger i Lidköping och ägs av Anna Lidbecks stiftelse. Fastigheten hyrs av Statens institutionsstyrelse där de bedriver ungdomsvård. Idag finns det 32 boendeplatser som ska utökas till 48.
Upphandlingen genomförs av Statens institutionsstyrelse (SiS). Entreprenadkontrakt ska efter avslutad upphandling övertas av SiS hyresvärd, Anna Lisa Lidbecks Stiftelse (hyresvärden) som kommer att vara byggherre och beställare i entreprenaden.
Nybyggnaden ska minst uppnå kraven som ställs för Miljöbyggnad brons.