512903-2017 - ÄndringSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägsteknisk utbildning, leveransområde Öst
Referensnummer: Af-2017/0060 5723
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av arbetsmarknadsutbildning Järnvägsteknisk utbildning, leveransområde Öst, diarienummer Af-2017/0060 5723.
Kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning benämnd "Järnvägsteknisk utbildning" med 3 yrkesinriktningar, Signaltekniker, Kontaktledningstekniker och Bantekniker. Utbildningen vänder sig till arbetssökande med lämplig utbildningsbakgrund och arbetslivserfarenhet.
Ramavtalstid och optioner
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år.
Preliminär första avtalsperiod är från och med 2018-04-01 till och med 2020-03-31.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 2 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast 4 månader före pågående avtalsperiods slutdatum.