512925-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fristående hörselmätrum
Referensnummer: RS/231524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende köp av fristående hörselmätrum (hörselmätbox).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hörselvården har behov av att byta ut befintliga hörselmätboxar på grund av ålder. Inom regionen finns idag fem (5) hörselmätboxar i Karlstad och en (1) i Hagfors. Regionen garanterar avrop av en (1)
hörselmätbox i samband med undertecknande av avtal. Ytterligare avrop sker under förutsättning att ekonomiska medel beviljas. Preliminär tidplan för ytterligare avrop är fyra (4) hörselmätboxar till Karlstad år 2025 och en (1) till Hagfors år 2026.