Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Syntesmoduler med HPLC till Skånes universitetssjukhus i Lund
Referensnummer: 2021-O002113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalt fyra (4) kompletta syntesmoduler med HPLC samt formulering, till cyklotronenheten Skånes universitetssjukhus i Lund.
PET-radiofarmaka för humant bruk har tillverkats vid Skåne universitetssjukhus sedan nästan 30 år tillbaka. Verksamheten har kontinuerligt expanderat efter hand som antalet PET/CT-undersökningar har ökat både inom och utom regionen. Syftet med upphandlingen är att införskaffa fler syntesmoduler för att möta det ökande behovet av PET-radiofarmaka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen