512960-2017 - ResultatSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enstaka platser i särskilt boende för äldre.
Referensnummer: KSUH17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal för platser i särskilt boende med erforderliga resurser dygnet runt med god kvalitet i form av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso och sjukvårdsinsatser som inte görs av läkare (enl. kap 5 § 5 SoL).
I Ekerö kommun finns 205 platser fördelat på tre särskilda boenden. Kommunen köper utöver det ca 12 årsplatser externt utanför kommunen. Därför gör Ekerö kommun en ramavtalsupphandling som omfattar köp av enstaka permanenta platser och korttidsplatser.
Ekerö kommun garanterar inte någon uppdragsvolym.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Permanent plats - Omsorg.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Permanent plats - Demens.
Del nr: 2
Permanent plats - Demens för särskilda behov.
Del nr: 3
Korttidsplats.
Del nr: 4