513020-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal totalentreprenader fördelningsstationer
Referensnummer: 17/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har under de kommande åren ett ökat investeringsbehov i sitt elnät för att möta framtidens krav på ett driftsäkert och modernt elnät. För att klara ökande investeringsbehov kommer beställaren behöva erfarna entreprenörer som genom nära samarbete kan säkerställa ett starkt, smart och tryggt elnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen