513132-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare och kopiatorer (MFP).
Referensnummer: 17/127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skrivare med toner och kopiatorer (MFP) samt eventuella tillbehör som tjänst för Tekniska Verken i Linköping AB's räkning. Utskrift ska ske med follow print lösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 32581200 Faxutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar utskriftstjänster hos B med tyngdpunkt i Östergötland.Vi avser att köpa en komplett utskriftstjänst (med klickkostnad samt hyra) som täcker dagens utskriftsmängd för kopiering, utskrifter, scanning, fax samt debitering inom B verksamhetsområde, nedan listade orter kan kompletteras såsom reduceras i framtiden.Utskriftslösning ska vara såsom nuvarande med follow print, dvs B ska med kort kunna identifiera sig och kunna hämta sina utskrifter vid valfri maskin inom koncernen.
Leverantören ska bistå med maskiner, hårdvaran, service, licenser och allt som kan tillkomma.
Dagens volym är ca. 2 000 000 utskrifter/år.
Idag har vi ca 80 utskriftsenheter (MFP) inkluderat plottrar med olika storlek och kapacitet.