513151-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utrustning för venpunktering och blodprovstagning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodgassprutor
Referensnummer: UC-2021-215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande produkter:
Anbudsområde 1: Blodgassprutor med kanyl
Anbudsområde 2: Blodgassprutor utan kanyl
Anbudsområde 3: Blodgassprutor med blandningskula eller motsvarande, med och utan kanyl
Blodgassprutorna ska användas för analys av blodgaser och elektrolyter.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Blodgassprutor med kanyl
Blodgassprutor utan kanyl
Blodgassprutor med blandningskula
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 Blodgassprutor med kanyl
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2 Blodgassprutor utan kanyl
Del nr: Anbudsområde 3 Blodgassprutor med blandningskula eller motsvarande, med och utan kanyl