Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pendelbåtstrafik linje 89 Ekerölinjen.
Referensnummer: TN 2017-0470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kollektiv pendelbåtstrafik linje 89 Ekerölinjen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60651200 Uthyrning av farkoster med besättning för sjöfart på inre vattenvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar samtliga tjänster, funktioner och ansvarsområden som är nödvändiga för att kollektivtrafiken på pendelbåtslinje 89 Ekerölinjen ska fungera enligt de krav som anges i Uppdragsavtalet. Vidare omfattar Uppdraget utförande av åtgärder som krävs för att förebygga och minimera problem och störningar som kan drabba resenärerna i SL-trafiken eller på annat sätt negativt kan påverka de åtaganden och funktioner som omfattas av Uppdraget.