Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Print som tjänst
Referensnummer: KS/2019:274-059 - RFI
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79820000 Trycktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strängnäs kommun bjuder in marknadens aktörer att inkomma med synpunkter inför kommande upphandling av print som tjänst. RFI:n utgörs av en remiss på stora delar av det förfrågningsunderlag som kommunen har för avsikt att annonsera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 72300000 Datatjänster, 79521000 Kopieringstjänster, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strängnäs kommun bjuder i denna RFI (Request for information) in marknadens aktörer att inkomma med synpunkter och information avseende kommande upphandling av print som tjänst.
Marknaden ges på detta sätt möjlighet att dela med sig av produkt- och tjänsteinformation och annan relevant information till Strängnäs kommun. Observera att detta enbart är en informationsinhämtning. Deltagandet i RFI:n är inte en förutsättning för att lämna anbud, och kommer inte att påverka utvärderingen i, en framtida upphandling.
Syftet med denna RFI är att ge Strängnäs kommun en bättre bild av vad marknaden har att erbjuda för att tillgodose kommunens behov.