Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll Gata, Park och kommunal fastighetsmark, Burlövs kommun
Referensnummer: 19/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar anläggningar där Burlövs kommun är fastighetsägare och består av gatumark, parkmark, skolor, förskolor, fritidsanläggningar m m.
Kommunen ansvarar för att anläggningarna är säkra, framkomliga, trevliga och ger ett vårdat och städat intryck.
För uppdraget gäller verksamhetsövergång vilket innebär att anbudsgivare ska överta personal, fordon och maskiner, mm enligt uppgifter i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar anläggningar där Burlövs kommun är fastighetsägare och består av gatumark, parkmark, skolor, förskolor, fritidsanläggningar m m. Kommunen ansvarar för att anläggningarna är säkra, framkomliga, trevliga
och ger ett vårdat och städat intryck. För uppdraget gäller verksamhetsövergång vilket innebär att anbudsgivare
ska överta personal, fordon och maskiner, mm enligt uppgifter i förfrågningsunderlaget.