513329-2021 - ResultatSverige-Leksand: Fiskfiléer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Fisk
Referensnummer: 21/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15211000 Fiskfiléer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende fisk.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för hela behovet. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 1,1 miljon kronor per år. Takvolym för ramavtalet är 5 miljoner kronor.
Avtalsperioden startar den första oktober 2021 och löper två (2) år med möjlighet för beställaren att förlänga avtalet med ytterligare ett (1) + ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15119600 Fiskkött, 15200000 Beredd och konserverad fisk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen ska leda till ramavtal avseende nedanstående produktområden:
Fisk
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en leverantör för hela behovet.
Uppgifter i detta dokument avseende behovet ska bara ses som uppskattning och leverantören ska kunna leverera det verkliga behovet.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till ca 1 100 000 kronor per år.
Takvolym för ramavtalet är 5 miljoner kronor. När köp på detta avtal uppgått till takvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Takvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.